نرم افزار های مورد نیاز

تبلیغات متنی


سیل خروج بنیان‌گذاران استارتاپ‌های تصاحب‌شده توسط فیسبوک همچنان ادامه دارد. برندن ایرایب، هم‌بنیان‌گذار و مدیرعامل سابق آکیولس نیز این شرکت را ترک کرد.

برندن ایرایب، هم‌بنیان‌گذار و مدیرعامل سابق آکیولس، امروز اعلام کرد که فیسبوک را ترک خواهد کرد. به گزارش TechCrunch، ایرایب این تصمیم را ظاهراً پس از لغو نسل بعدی هدست واقعیت مجازی این شرکت یعنی «ریفت ۲» در هفته‌ی گذشته که خود او مسئول توسعه آن بود، اتخاذ کرده است.

ایرایب و تیم اجرایی فیسبوک دیدگاه‌هایی اساساً متفاوت درباره آینده آکیولس داشتند که به مرور زمان این اختلاف نظر عمیق‌تر شده و ایرایب نیز علاقه‌ای به تلاش بیشتر برای به کرسی نشاندن دیدگاه خودش ندارد.

brendan iribe

مقاله‌های مرتبط:

وی جدایی خود را در یک پست فیسبوک بدین گونه اعلام کرد: «از روزی که ما آکیولس را در ژوئیه ۲۰۱۲ تاسیس کردیم، اتفاقات بسیاری افتاده‌ است. من هیچ‌وقت نمی‌توانستم تصور کنم که تا چه میزان موفق خواهیم شد و تا کجا پیش خواهیم رفت. امروز، پس از هفت سال فوق‌العاده، در حال جدایی هستم. من به آنچه با یکدیگر به‌دست‌ آوردیم، بسیار افتخار می‌کنم و قدردان آن هستم. ما یکی از بزرگ‌ترین گروه‌های تحقیقاتی و مهندسی در تاریخ را گردهم آوردیم، که اولین حضور واقعی واقعیت مجازی را با آکیولس ریفت (Rift) و تاچ (Touch) رقم زده و یک صنعت نوپا را الهام بخشیده‌ است. ما انقلابی را شروع کردیم که دنیا را از جهاتی که حتی نمی‌توانیم متصور شویم، متحول می‌کند. با این حال، با وجود اینکه بسیار پیش رفته‌ایم، اما مسیر تازه شروع شده‌ است. مایکل آبراش درست می‌گوید که «این‌ها روزهای خوب قدیمی هستند». هم‌اکنون زمانی است که ما باید پیشگامان پلتفرم و مدیوم بزرگ بعدی باشیم. حال زمان ماست تا این فناوری را بیش از پیش توسعه دهیم. هر قسمت از واقعیت افزوده و واقعیت مجازی نیاز به بهبود دارد، مخصوصا سخت‌افزار و فناوری پایه و آکیولس بهترین تیم را در جهان برای این کار دارد. اگرچه تا عرضه عینک‌های هوشمند جادویی که همه ما رویای آن را در سر می‌پرورانیم، فاصله داریم اما آن‌ها تقریبا در دسترس ما هستند. کار کردن با بسیاری از افراد با استعداد در آکیولس و فیسبوک، دگرگون‌کننده‌ترین تجربه من از زندگی کاری‌ام است. وقتی کسی ما را تشویق کرده یا از ما تشکر می‌کند، ما می‌گوییم «تلاش تیمی». موفقیت آکیولس تنها به‌دلیل تلاش تیمی خارق‌العاده، میسر شده‌ است. من خالصانه از تمامی کسانی که عضوی از این مسیر حیرت‌انگیز بوده‌اند، تشکر می‌کنم؛ مخصوصا از مارک که به این تیم و آینده VR و AR باور دارد. برای من، این اولین استراحت در ۲۰ سال گذشته است. الان زمان استراحت، تجدید قوا و خلاق بودن است. من برای اتفاقات بعدی هیجان زده‌ام.

brendan iribe

لغو نسل بعدی هدست واقعیت مجازی قدرت‌گرفته از PC «ریفت ۲» نشان می‌دهد که مدیریت اجرایی فیسبوک به هدست‌های مستقلی که نیازی به اتصال به یک رایانه یا گوشی خارجی ندارند، بیشترین توجه را دارد. در ماه می، آکیولس از هدست ۱۹۹ دلاری Oculus Go رونمایی کرد و برنامه‌ای برای عرضه‌ی هدست Oculus Quest در بهار آتی با برچسب قیمتی ۳۹۹ دلاری دارد. یک سخنگوی فیسبوک گفته که PC VR قسمتی از برنامه‌ی آینده شرکت است و موضوعی که تیم ایرایب روی آن کار می‌کردند، در محصولات آینده به‌کار گرفته خواهد شد.

مقاله‌های مرتبط:

خروج ایرایب در زمانی اتفاق افتاده است که تعدادی از بنیان‌گذاران استارتاپ‌های نامی تصاحب‌شده توسط فیسبوک نیز، در حال خروج از این شرکت هستند. کمتر از یک ماه گذشته، بنیان‌گذاران اینستاگرام، کوین سایستروم و مایک کریگر اعلام کردند که قصد خروج از این شرکت را به علت تنش‌های موجود دارند. هم‌بنیان‌گذار واتساپ، جان کوم، نیز فیسبوک را امسال ترک کرد. همکار ایرایب و هم‌بنیان‌گذار آکیولس، پالمر لاکی، فیسبوک را در اوایل ۲۰۱۷ ترک کرد.

ایرایب پس از تصاحب ۲ میلیارد دلاری Oculus VR توسط فیسبوک در سال ۲۰۱۴، وارد این شرکت شد. در آن زمان، وی مدیرعامل این شرکت بود. پس از یک سازمان‌دهی مجدد و اساسی در اواخر ۲۰۱۶، ایرایب از سمت مدیرعاملی کنار گذاشته شده و رئیس بخش PC VR شد.

قبل از بنیان‌گذاری Oculus VR، ایرایب در Gaikai کار می‌کرد؛ یک استارتاپ گیمینگ ابری که سونی در سال ۲۰۱۲ به مبلغ ۳۸۰ میلیون دلار به تصاحب خود درآورد. قبل از آن نیز، Scaleform را بنیان‌گذاری کرده بود؛ یک ابزار رابط کاربری گیمینگ که اتودسک در سال ۲۰۱۱ با مبلغ ۳۶ میلیون دلار آن را خرید.


مولکول DNA به‌عنوان آینده‌ی ذخیره‌سازی اطلاعات شناخته می‌شود و به‌تازگی شرکت Catalog روشی کم‌هزینه برای ذخیره اطلاعات روی DNA یافته است.

DNA قدیمی‌ترین سیستم ذخیره‌سازی اطلاعات شناخته شده است که سابقه‌ی آن از هر نوع سیستم ذخیره‌سازی دیگر، از کاغذ و قلم گرفته تا درایو سخت‌افزاری کامپیوتر میلیاردها سال بیش‌تر است. اما تلاش برای به‌کارگیری و ذخیره‌ی اطلاعات تولیدی توسط بشر روی آن  تاکنون با شکست مواجه شده است.

دلیل اصلی عدم توانایی به‌کارگیری DNA برای ذخیره‌سازی اطلاعات بیش از بحث فنی بحث هزینه‌ی بسیار زیاد استفاده از این فناوری است. رمزگذاری یک گیگابایت اطلاعات روی DNA چندین میلیون دلار هزینه دارد؛ این در حالی است که رمزگذاری همین مقدار اطلاعات روی یک درایو سخت‌افزاری کم‌تر از یک سنت هزینه خواهد داشت. شرکت کاتالوگ یک شرکت فعال در حوزه‌ی بیوتکنولوژی در بوستون آمریکا است. آنها امیدوار است که این هزینه را تا ۱۰ دلار کاهش دهد. این هزینه همچنان زیاد است؛ اما زمانی که صحبت از ذخیره‌سازی حجم عظیمی از اطلاعات می‌شود، علاوه بر هزینه عامل دیگری نیز اهمیت پیدا می‌کند: میزان گیگابایت ذخیره‌شده به ازای هر متر مکعب.

هارد درایوهای کنونی به نسبت ‌DNA فضای بیشتری اشغال می‌کنند. نسبت ذخیره‌سازی هارد درایو در حدود ۳۰ میلیون گیگابایت در هر متر مکعب است؛ در حالی که روش شرکت کاتالوگ می‌تواند ۶۰۰ میلیارد گیگابایت را در همان فضا ذخیره کند. برای سازمان‌هایی مانند استودیوهای فیلم‌سازی و آزمایشگاه‌های فیزیک ذره که نیاز به ذخیره‌ی حجم عظیمی از اطلاعات به‌طور نامحدود دارند، نسبت دوم بسیار رضایت‌بخش‌تر است.

دیتا سنتر/data center

مشکل اصلی در طراحی سیستم‌های ذخیره‌سازی بر اساس DNA مشاهده جزئیات و صفر و یک‌های داده‌های باینری و جفت بازهای شیمیایی (AT  و CG) در این مولکول و توانایی ترجمه‌ی اطلاعات باینری و شیمیایی به یکدیگر در مولکول‌های بزرگ DNA است. متأسفانه خواندن اطلاعات زمانی که مولکول‌های DNA در حال رمزنگاری اطلاعات هستند، برای ماشین‌های نظم‌دهی DNA کار دشواری است؛ به خصوص زمانی که با نواری طولانی از جفت بازهای شیمیایی مواجه می‌شوند.

ساختار دی ان ای/DNA structure

مقاله‌های مرتبط:

شرکت کاتالوگ روش متفاوتی را انتخاب کرده است.  روش این شرکت بر پایه‌ی ۱۰۰ مولکول DNA  بر اساس جفت‌های ده‌تایی است. این شکل چینش مولکول‌ها به‌طور مستقیم اطلاعات باینری را رمزگذاری نمی‌کند و به‌جای آن چند مولکول کوچک‌تر DNA را به یک مولکول بزرگ‌تر تبدیل می‌کند. این نکته بسیار مهم است که سیستم آنزیمی که آن‌ها برای تبدیل مولکول‌های کوچک به مولکول‌های بزرگ استفاده می‌کنند، توانایی قرار دادن مولکول‌ها در کنار هم به هر شکل دلخواه را دارد. شکل چینش واحدهای کوچک DNA در یک مولکول بزرگ، اطلاعات لازم برای ذخیره‌سازی را بر اساس قوانین این شرکت رمزگذاری می‌کند. شروع  با ۱۰۰ نوع مختلف مولکول به معنای تریلیون‌ها ترکیب مختلف ممکن در یک مولکول بزرگ است که اجازه می‌دهد که یک مولکول بزرگ حاوی حجم عظیمی از اطلاعات باشد.

صرفه‌جویی در هزینه‌ی شرکت کاتالوگ به‌علت تعداد محدود مولکولی است که کار با آن شروع می‌شود. ساخت یک مولکول جدید DNA با یک جفت پایه شیمیایی هزینه‌ی زیادی دارد، ولی کپی برداری از نمونه‌های موجود و ترکیب آن‌ها با یکدیگر ارزان خواهد بود. این روش کاتالوگ همچنین احتمال عدم خوانده شدن اطلاعات را نیز کم می‌کند. حتی اگر ماشین نظم‌دهی مولکول‌های DNA یک یا دو اشتباه انجام دهند، توانایی شناسایی آن در یک ردیف ده‌تایی امکان‌پذیر است که در نتیجه آن از اطلاعات محافظت می‌شود.

روش ترکیبی Catalog به معنای آن است که DNA بیش‌تری به نسبت روش‌های پیشین استفاده از DNA برای ذخیره‌سازی هر بایت اطلاعات نیاز است. این باعث افزایش هزینه و زمان پردازش اطلاعات الکترونیکی ذخیره شده می‌شود؛ با این حال، این شرکت قول داده است که روش آن‌ها مزایای مهمی نسبت به روش‌های پیشین دارد.

هدف بعدی کاتالوگ بخشیدن رنگ واقعیت به هدف فوق است. آنها برای رسیدن به این خواسته، با شرکت توسعه‌ی تکنولوژی بریتانیایی Cambridge Consultants همکاری می‌کنند. هدف آن‌ها ساخت نمونه‌ی اولیه‌ تا یک سال آینده است که قادر است ۱۲۵ گیگابایت اطلاعات را در یک روز روی مولکول‌های DNA ذخیره کند. اگر این نمونه‌ی اولیه کار کند، هدف بعدی آن‌ها ساخت نمونه‌ی قدرتمندتر ظرف سه سال آینده است که سرعت نوشتن آن ۱۰۰۰ برابر سریع‌تر از نمونه‌‌ی اولیه است. در نهایت ممکن است دوره‌ی دوم ذخیره اطلاعات روی DNA با ساخت این دستگاه آغاز شود.


با شروع تلاش برای مهار یک بیماری مشابه فلج اطفال، تاریخ برای جامعه‌ی پزشکی با تمام فداکاری‌­‌های آن، در حال تکرار است.

مرکز کنترل بیماری‌ها (CDC)، مشاهده‌ی ۶۲ مورد از نوعی بیماری شبیه فلج اطفال یا اختلال عصبی ای.اف.ام (AFM) را در سراسر کشور تایید کرده‌ است. سه بیمار در بیمارستان کودکان در مرکز پزشکی دانشگاه پیتسبورگ (که در آن یوناس سالک برای اولین بار واکسن فلج‌اطفال را توسعه داد)، تحت درمان قرار گرفته‌اند‌.

بیماری ای.اف.ام

ای.اف.ام یک بیماری عفونی است که عامل بروز آن در بیشتر موارد هنوز ناشناخته است. عده‌ای این بیماری را گونه‌ای توسعه‌یافته از عفونت‌های ویروسی نظیر ویروس فلج‌اطفال یا ویروس نیل غربی طبقه‌‌بندی می‌‌کنند که پیش‌‌تر از طریق واکسیناسیون قابل‌ پیشگیری بودند. ۹۰ درصد از موارد ای.اف.ام در کودکان دیده شده و میانگین سن بیماران مبتلا به این بیماری، حدود چهار سال گزارش شده است. این بیماری با ضعف در بازوها و پاها و نیز از دست دادن تونوس ماهیچه‌ای شروع می‌شود و می‌تواند منجر به فلج شدن کامل و حتی مرگ شود.

خوشبختانه تاکنون هیچ‌‌گونه تلفاتی برای این بیماری گزارش نشده است. با این حال، مرکز کنترل بیماری‌ها برآورد می‌‌کند که احتمالا ۶۵ مورد دیگر از این بیماری در سراسر کشور وجود دارد؛ که در این صورت، خود رکوردی بی‌‌سابقه برای این بیماری در سال جاری ثبت خواهد شد.

بیماری ای.اف.ام ماده‌‌ی خاکستری درون ستون فقرات را آلوده می‌کند؛ ماده‌‌ای که متشکل از نورون‌های حرکتی و حسی است و مسئولیت کنترل حرکت و واکنش را به عهده دارد. از علایم دیگر این بیماری می‌‌توان به افتادگی صورت، مشکل در بلع و لکنت زبان اشاره کرد.

دژاوو

اگرچه هنوز دلیلی برای نگرانی از شیوع یک بیماری همه‌گیر وجود ندارد، اما رفتار بیماری ای.اف.ام شباهت عجیبی به اپیدمی فلج‌اطفال در اوایل قرن بیستم دارد.

اولین اپیدمی فلج‌ اطفال در ایالات‌متحده در سال ۱۸۹۴ و در ایالت ورمونت از این کشور روی داد و ویروس آن از طریق محیط پارک‌های عمومی و استخرها، به‌‌سرعت منتشر شد. در اوایل دهه ۱۹۰۰، هزاران نفر بیمار شدند و در دستگاه‌‌های مخوفی به‌‌ نام «شش آهنین» تحت قرنطینه قرار گرفتند؛ این دستگاه نوعی تابوت فلزی رایج در آن زمان بود که وقتی ماهیچه‌های بیمار، توانایی خود را از دست می‌دادند، به حرکت هوا به داخل و خارج از ریه‌ها کمک کرد.

مانند ای.اف.ام، فلج‌ اطفال نیز در اکثر موارد کودکان را هدف قرار می‌دهد (گروهی که ایمنی کمتری دارند و همان‌‌طور که تمامی والدین می‌‌دانند، اصرار عجیبی دارند دست‌های کثیف خود را وارد دهان کنند). فلج‌ اطفال در تابستان که کودکان در فضای بیرون منزل به‌‌سر می‌‌برند، شیوع یافت؛ مشابه رفتاری که بیماری ای.اف.ام نیز طی سال‌‌های گذشته از خود نشان داده است.

باز هم مانند بیماری ای.اف.ام، فلج‌اطفال نیز برای مدتی طولانی تا دهه‌ی ۱۹۵۰ به‌‌عنوان ویروسی ناشناس باقی ماند؛ تا زمانی که سالک و دیگر دانشمندان، بالاخره آن را تحت کنترل درآورند.

فلج اطفال / polio

تصویری از دستگاه موسوم به «شش آهنی»

مسیر ساخت واکسن

در سال ۱۹۵۲ بیماری همه‌گیر فلج‌ اطفال مشاهده شد، ۵۸ هزار مورد جدید تشخیص داده شد که حدود ۳۰۰۰ مورد از آن‌ها فوت کردند. با این حال، این سال دورانی نویدبخش نیز بود، چرا که تیم سالک در دانشگاه پیتسبورگ، برای اولین بار شاهد پیشرفت در نتایج آزمایش‌ واکسن تازه روی میمون‌‌ها بودند.

با این حال، این درمان طی یک روز یا حتی یک سال به‌‌دست نیامده است.

مقاله‌های مرتبط:

در حالی که روند تولید این واکسن ده‌ها سال ادامه داشت، موردی که واقعا موجب پیشرفت درمان این بیماری شد، این بود که فرانکلین دلانو روزولت (رئیس‌‌ جمهور آینده) به این بیماری گرفتار شد. روزولت در تلاش برای تسکین رنج بیماران هم‌‌درد خود، ملک شخصی‌‌اش را به‌عنوان یک مرکز درمانی در دسترس عموم قرار داد و مؤسسه مارچ آو دایمز را در سال ۱۹۳۸، تاسیس کرد که در آن میلیون ها دلار سرمایه‌‌گذاری برای کشف درمان این بیماری اانجام گرفت.

بخشی از این سرمایه‌، در اختیار یوناس سالک قرار گرفت؛ که در آن زمان یک سازنده‌‌ی واکسن آنفولانزا و رئیس آزمایشگاه دانشگاه پیتسبورگ در سال ۱۹۴۷ بود. برای هفت سال متمادی، او و تیمش طی ۷ روز در هفته و برای ۱۶ ساعت در هر روز، روی این واکسن کار کردند.

سالک از تکنیک «ویروس‌‌های مرده» استفاده کرد که قبلا برای بیماری آنفولانزا آزمایش شده بود و حالا امیدوار بود بتواند واکسنی تولید کند که حاوی مقادیر کافی از ویروس مرده باشد تا بتواند واکنش ایمنی را در بدن تحریک کند. به‌منظور ایجاد تعداد کافی از این ویروس (از آنجایی که ویروس مرده در بدن تکثیر نمی‌شود)، تیم سالک در شرایطی سخت، مجبور به کشت و برداشت مقادیر زیادی از ویروس فلج‌ اطفال در آزمایشگاه شد.

پس از اینکه واکسن در پیش‌گیری از فلج‌اطفال در میمون‌ها موثر واقع شد، سالک نسبت به انجام آزمایش‌های مقدماتی روی کودکان مبتلا به فلج‌ اطفال و نیز خود و فرزندانش مبادرت ورزید.

هنگامی که در سال ۱۹۵۳، سالک اعلام کرد که واکسن کاملا بی‌خطر است، مؤسسه مارچ آو دایم، بلافاصله حمایت مالی لازم را برای اجرای برنامه‌‌ی آزمایشی در دو میلیون مدرسه در سراسر کشور به عهده گرفت. یک سال بعد، مشخص شد که این واکسن هم بی‌خطر و هم کاملا مؤثر بوده‌ است. سالک با چشم‌‌پوشی از سودی ۷ میلیارد دلاری، تصمیم گرفت با عدم ثبت حق امتیاز این کشف، راه را برای ارزان و قابل‌‌دسترس شدن این واکسن برای همگان هموار کند.

طی سال‌های بعد، آلبرت سابین، ساخت یک واکسن دهانی را تکمیل کرد که در آن از ویروس زنده‌‌ی ضعیف (غیرفعال) استفاده شد و موجب توسعه و ارائه آسان‌تر واکسن گردید. فلج‌ اطفال از آن زمان در همه جا به‌جز پاکستان، افغانستان و نیجریه ریشه‌کن شده‌ است. این واکسن همه‌ی ما را از فلج‌ اطفال نجات داد و به‌‌خوبی می‌تواند خطر گسترش بیماری ای.اف.ام را نیز کاهش دهد.

هر دو واکسن شامل نوع زنده و مرده به‌طور کامل آزمون خود را پس داده‌‌اند و هیچ خطری برای بیماران اوتیسم به‌‌همراه ندارند. طرح یک سری اتهامات دروغین ممکن است زمینه را برای شیوع مجدد یک بیماری ریشه‌‌کن‌‌شده، فراهم سازد؛ اتهاماتی که در پشت‌‌ پرده آن ممکن است کسانی باشند که خود در ظهور بیماری‌‌هایی نظیر ای.اف.ام در معرض اتهام هستند.

فلج اطفال / polio

دکتر جوناس ادوارد سالک

جا پای پیشگام گذاشتن

امروزه، در همان شهر که روزی سالک یکی از خطرناک‌ترین ویروس‌ها را در طول تاریخ درمان کرد، سه کودک با بیماری ترسناک ای.اف.ام بیمار شده‌‌اند.

در همان خیابان‌ها و در همان ساختمان‌هایی که زمانی سالک در آن کار می‌کرد، پژوهشگران و پزشکان قلب و روح خود را در راه کشف سازوکار مولکولی فعال در دل بسیاری از بیماری‌های عفونی و مزمن نظیر ای.اف.ام گذاشته‌‌اند.

ما فقط می‌توانیم امیدوار باشیم که این بیماری جدید فلج‌اطفال مانند اجداد پیشین خود، آنچنان تلفاتی در بر نداشته باشد. به‌لطف واکسن‌‌ها و پژوهش‌‌های زیست‌‌پزشکی، ما از زمان شیوع فلج‌اطفال تاکنون راه زیادی را پشت سر گذاشته‌‌ایم.

 


دولت ژاپن اخیرا از فیسبوک خواسته است تا حفاظت از داده‌های کاربرانِ میلیاردی خود را بهبود بخشد تا در آینده شاهد رسوایی جدیدی نباشیم.

دولت ژاپن به‌تازگی و به‌دنبال رسوایی‌های اخیر فیسبوک که منجر به لو رفتن اطلاعات حساس ده‌ها میلیون کاربر در سراسر دنیا شد، از این شبکه‌ی اجتماعی درخواست کرده است تا به حفاظت از داده‌های کاربران خود اهمیت بیشتری دهد و آن را بهبود بخشد.

ژاپن از Facebook خواسته است تا گزارش کامل تمامی مشکلات امنیتی را برای کاربرانش بفرستد، نظارت خود را روی ارائه‌دهندگان اپلیکیشن‌های مختلف مبتنی بر پلتفرم خود افزایش دهد و در کنار این‌ها، تمامی تغییراتِ اعمال‌شده در بخش‌های امنیتی خود را به رگولاتورها گزارش کند.

مقاله‌های مرتبط:

گفتنی است که این درخواست در واکنش به سرقت اطلاعات نزدیک به ۳۰ میلیون کاربر در پی نقصی امنیتی، برای فیسبوک ارسال شده است. پیشتر در ماه آوریل شاهد رسوایی بزرگی برای این غول دنیای فناوری بودیم؛ جایی که اطلاعات شخصی نزدیک به ۸۷ میلیون کاربر فیسبوک توسط شرکت بریتانیایی کمبریج آنالیتیکا، در راستای اهدافی نادرست، مورد سوءاستفاده قرار گرفته بودند.

کمیسیون حفاظت از اطلاعات شخصی کشور ژاپن که به‌‌همراه مقامات بریتانیا و چندین جای دیگر، تحقیقات مهمی روی ماجرای مربوط به کمبریج آنالیتیکا انجام داد، روز دوشنبه اطلاعیه‌ای را منتشر کرد. این کمیسیون در اطلاعیه‌اش به‌صراحت نوشته که درخواست بهبود حفاظت از حریم شخصی کاربران را برای فیسبوک ارسال کرده است؛ البته این درخواست شامل هیچ‌گونه دستور مستقیم یا مجازات برای این شبکه‌ی اجتماعی نمی‌شود.

ظاهرا رسوایی کمبریج آنالیتیکا حدود ۱۰۰ هزار کاربر ژاپنی را تحت‌تاثیر قرار داده است. این کمیسیون مدعی است که فیسبوک به‌زودی در شعبه‌ی ژاپنی وب‌سایت خود، اطلاعات بیشتری را در این رابطه منتشر خواهد کرد. 

معرفی انیمیشن کوتاه Timber – زومجی

بدون دیدگاه
معرفی انیمیشن کوتاه Timber – زومجی

داغ‌ترین مطالب هفته
شاخه‌های برتر
خانواده زومجی

عضویت در خبرنامه


با توجه به منازعات تجاری و عدم توانایی شرکت‌ها در تصمیم‌گیری برای آینده‌ی فعالیت‌های سرمایه‌گذاری خود، بازار فروش محصولات رباتیکی در چین رو به افول گذاشته است. 

براساس آخرین خبرها، در سال جاری میلادی به‌دلیل بروز منازعات تجاری بین آمریکا و چین، میزان فروش ربات‌های صنعتی در بزرگ‌ترین بازار جهانی یعنی کشور چین، به یک سوم فروش سال قبل خود رسیده است.

فدراسیون بین‌المللی رباتیک (IFR) در گزارش سالانه‌ی خود پیش‌بینی کرد که در سال جاری میزان تقاضای چین در صنعت ربات‌ها در حدود ۱۵ تا ۲۰ درصد افزایش خواهد یافت. این در حالی است که سال گذشته‌ی میلادی، این کشور رشد ۵۹ درصدی را در فروش ربات‌های چینی از آن خود کرد و موفق به فروش ۱۳۷۹۲۰ ربات شد.

مقاله‌های مرتبط:

با توجه به اینکه چین در حدود ۳۶ درصد سهم بازار جهانی ربات‌ها را از آن خود کرده و حجم فروش ربات‌های این کشور در مجموع بیشتر از حجم فروش ربات در کشورهای اروپا و آمریکا بوده، کاهش رشد تقاضا در کشورهای آسیایی نیز بر میزان تقاضای جهانی تاثیرگذار است. در حدود ۶۰ تامین‌کننده و شرکت مونتاژ‌کننده‌ی ربات، عضو فدراسیون بین‌المللی رباتیک هستند. IFR پیش‌بینی می‌کند که میزان فروش جهانی ربات‌ها در سال جاری در حدود ۱۰ درصد رشد خواهد کرد که این رقم قابل مقایسه با رشد ۳۰ درصدی فروش ربات‌ها در بازار جهانی است. جونجی تسودا رئیس فدراسیون بین‌المللی رباتیک در گفتگویی با خبرگزاری رویترز اعلام کرد:

هم‌اکنون، با توجه به جنگ‌های تجاری، بسیاری از تولیدکنندگان در سطح جهان منتظر هستند ببینند چه وضعیتی پیش خواهد آمد. تولیدکنندگان باید تصمیم بگیرند که تولید را از کشور چین به سایر کشورها از جمله ویتنام یا ایالات متحده تغییر وضعیت بدهند.

ربات چین

چین در سال گذشته‌ی میلادی با توجه به اتوماسیون پیشرفته در صنعت گوشی‌های هوشمند و شرکت‌های خودروساز، بازار خوبی را از آن خود کرد. تامین‌کنندگان خارجی، از جمله سازندگان ربات‌های اروپایی و ژاپنی، تنها روی فروش ۷۵ درصد ربات‌های خود که به‌صورت محلی تولید می‌شوند، بر بازار چین حساب می‌کنند.  IFR در گزارش خود اعلام کرد:

در ابتدای سال ۲۰۱۸، تقاضای ربات از چین در مقایسه با نیمه‌ی اول سال ۲۰۱۷ که شاهد افزایش حجم فروش بودیم، با کاهش چشمگیری مواجه بوده است.

تسودا، که ریاست شرکت ژاپنی Yaskawa Electric را نیز برعهده دارد، معتقد است که تولید‌کنندگان تا پایان سال جاری از حالت منتظر ماندن و بررسی شرایط موجود خارج خواهند شد. تسودا در ادامه‌ی صحبت‌های خود اضافه کرد:

به‌زودی وضعیت جنگ تجاری روشن خواهد شد. تقاضای جهانی برای گوشی‌های هوشمند، نیمه هادی‌ها و خودروهای خودران ثابت باقی‌ مانده است. ولی شرایط به این صورت باقی نخواهد ماند و زمان آن فرا رسیده است که شرکت‌ها دیگر منتظر نمی‌مانند و تقاضاهای جدیدی را برای سرمایه‌گذاری در این حوزه مطرح خواهند کرد. 

ربات چین

شرکت Yaskawa، یکی از تولیدکنندگان برتر محصولات رباتیکی جهان در سال گذشته‌ی میلادی است. هفته‌ی گذشته با توجه به کاهش تقاضای محصولات رباتیکی مرتبط با تولید گوشی‌های هوشمند در چین به‌دلیل منازعات تجاری، سود عملیاتی سالانه‌ی خود را ۵۹ میلیارد ین (۵۲۴.۴۰ میلیون دلار) پیش‌بینی کرده است. حال آنکه پیشتر رقم سود سالیانه‌ی پیش‌بینی‌شده برای این شرکت ۶۵.۵ میلیارد ین درنظر گرفته شده بود. در این گزارش، سود عملیاتی پیش‌بینی‌شده‌ی سال جاری نسبت به رقم قبلی پیش‌بینی‌شده کاهش یافته است.

فدراسیون بین‌المللی رباتیک (IFR) انتظار دارد که از سال آینده‌ی میلادی به بعد شاهد رشد بازار جهانی محصولات رباتیک باشیم. IFR تا سال ۲۰۲۱ میلادی، رشد ۱۴ درصدی سالیانه را برای بازار فروش محصولات رباتیکی پیش‌بینی می‌کند. منازعات تجاری باعث بروز ترس‌های جدیدی در گسترش فعالیت‌های اقتصادی و سرمایه‌گذاری در برخی بخش‌های صنعتی چین شده است. در همین راستا، روز پنج‌شنبه شاخص سهام چین به پایین‌ترین رقم خود در طی چهار سال گذشته رسید. همچنین ارزش سهام شرکت‌هایی همچون Yaskawa، Fanuc و سایر شرکت‌های آسیایی که در معرض نوسانات بازار چین قرار دارند، افت کرد. براساس گزارش روز پنج‌شنبه، ارزش سهام شرکت Yaskawa در حدود ۷.۸ درصد و ارزش سهام شرکت Fanuc در حدود ۴.۱ درصد کاهش یافت.


مذاکره در مورد حقوق و دستمزد یکی از مهم‌ترین موارد در انتخاب شغل است. در این گفتگوی مهم باید از گفتن برخی کلمات بپرهیزیم.

همه‌ی ما در گفتگوهایی که پیرامون افزایش حقوق و دستمزد یا به دست آوردن یک شغل جدید با رئیس و کارفرمای خود داشته‌ایم کلمات و جمله‌هایی را بیان کرده‌ایم که بعدا از گفتن آن پشیمان شده‌‌ایم.

برای راهنمایی گرفتن در مورد چگونگی انجام مذاکرات حقوق و دستمزد به جاش دودی، نویسنده کتاب مذاکرات حقوقی بی پروا مراجعه می‌کنیم.

دودی می‌گوید:

مذاکره‌ی حقوقی نوعی همکاری بوده و یک عنصر کلیدی برای داشتن یک همکاری و ارتباط خوب است. چگونگی رفتار شما برای جلوگیری از سوءتفاهم و ابهام، بسیار موضوع مهمی است و می‌تواند مسائل را پیچیده و روند مذاکره را کند یا تند کند.

دودی به‌ جای نوشتن حرف‌هایی که باید در مذاکرات از آن‌ها استفاده کنیم، در مورد ممنوعیات و حرف‌های نامناسبی هشدار می‌دهد که برای از دست ندادن حقوق خود باید از گفتن آن‌ها اجتناب کرد. در اینجا به ۹ مورد مهمی که هیچ‌وقت نباید در مذاکرات حقوق و دستمزد از آن‌ها حرفی به میان آید، اشاره می‌کنیم.

گفتگو در مورد دستمزد salary negotiation

۱. “در حال حاضر”، مانند “من در حال حاضر هستم …”

متداول‌ترین سوالی که استخدام‌کنندگان از داوطلبان می‌پرسند، شبیه به این سوال است: «شما در حال حاضر چقدر حقوق می‌گیرید؟ و انتظار دریافت چه حقوقی را دارید؟» شما نباید به‌ خاطر این سوال رد شوید.

دودی می‌گوید:

من این سوال را سوال حقوقی خطرناک می‌نامم که انحرافی و فریبکارانه است؛ زیرا در آغاز فرآیند مصاحبه پرسیده می‌شود. در حالی‌که بیشتر دواطلبان چنین سوالی را جزئی از مذاکره حقوق و دستمزد نمی‌دانند، اما این سوال بخشی از مذاکره است.

پاسخ دادن به این سوال با استفاده از اعداد، می‌تواند بحث کردن در مورد حقوق در مذاکرات بعدی را سخت‌تر کند؛ زیرا می‌تواند داوطلب را به همان حقوق بیان شده محدود کند. هنگامی که آن‌ها حقوق و دستمزد مد نظرشان را بیان می‌کنند، پیشنهادات دریافتی معمولا نزدیک به این مبلغ خواهد بود. در صورتی‌که شرکت حقوق و دستمزدی بیش از آنچه داوطلب پیشنهاد کرده است را مدنظر داشته باشد، جواب دادن به این سوال، برای داوطلب بسیار زیان آور خواهد بود.

۲. “مورد نظر”، مانند “حقوق مورد نظر من …”

حقوق و دستمزد فعلی و دلخواه خود را بیان نکنید! مطابق با گفته دودی:

تکرار این اشتباه، ساده‌لوحانه است. یکی از راه‌های خلاصی از بند چنین اعدادی، بررسی مزایا برای جبران کمبودهای حقوقی است. اگر ارائه بیمه درمانی، مرخصی با حقوق، اضافه حقوق یا موارد دیگر جزئی از مزایا باشد، فرد می‌تواند در صورت تحت فشار قرار گرفتن، از آن‌ها  جهت جبران این خسارات استفاده نماید.

به‌جای آن عبارت، از چنین عباراتی استفاده کنید:

من راحت نیستم که حقوق و دستمزدم را بیان کنم. ترجیح من تمرکز بر حقوقی است که شرکت شما به من پرداخت خواهد کرد تا حقوقی که اکنون دریافت می‌کنم. من عدد خاصی برای حقوق در نظر ندارم و شما بهتر می‌دانید که مهارت‌ها و تجربه‌های من برای این شرکت چه ارزشی دارد. 

گفتگو در مورد دستمزد salary negotiation

۳. “متاسفم”

با توجه به گفته‌های دودی:

مذاکره ناراحت کننده است، و گرایش طبیعی ما این است که برخوردهای تند را در یک مکالمه دشوار به حداقل برسانیم. گفتنِ من متاسفم می‌تواند به مدیر و مسئول استخدام این پیغام را بدهد که شما مایل به عقب نشینی هستید، و این کار اشتباه است. هنگام مذاکره عذرخواهی نکنید.

۴. “نه” و سایر کلمات منفی

باید سعی کنید مدام به دنبال بهبود موقعیت خود در مذاکره باشید و این کار را می‌توان با دوری از کلمات منفی و تمرکز بر کلمات مثبت انجام داد. به‌جای استفاده از «نه برای من فایده‌ای ندارد» (دو کلمه منفی) می‌توانید از «من راحت تر هستم اگر …» (کلمات مثبت) استفاده کنید. کلمات منفی روند مذاکره را کند می‌کند و ممکن است موانعی برای همکاری ایجاد کند. استفاده از کلمات مثبت در ابتدا دشوار است، اما با تمرین می‌توان آن را انجام داد.

۵. “بله”

با اینکه این کلمه در هنگام صحبت کردن با یک استخدام کننده بسیار زیاد بیان می‌شود، نظر دودی این است که باید با احتیاط از آن استفاده شود. ممکن است شما پیشنهاد شغلی دریافت کنید که ظاهرا بسیار عالی به نظر می‌رسد و خیلی بیشتر از انتظار شما باشد. در این صورت غریزه شما، گرایش به پذیرفتن این پیشنهاد دارد؛ زیرا بسیار خوب به نظر می‌رسد.

گفتگو در مورد دستمزد salary negotiation

اما آیا این پیشنهاد واقعا خیلی خوب است؟

در این شرایط ممکن است غرایز برای پذیرفتن این شغل شما را تحت فشار قرار دهند. به‌جای «بله» سعی کنید پیشنهادی حقوقی تنظیم کرده و بررسی کنید در این زمینه تا چه حد قادر به پیشرفت هستید. با شنیدن «بله» به پیشنهاد خودتان، مذاکره را تمام کنید. هنگامی که آن‌ها به شما «بله» می‌گویند و با درخواست‌های شما موافقت می‌کنند، مذاکره را پایان دهید.

۶. “بعداً،” مانند “من می‌توانم بعد از اینکه شروع به کار کردم با آن‌ها معامله کنم.”

دودی چنین پیشنهاد می‌کند که:

گاهی اوقات شاید مایل باشید تا بخش‌های دشوار مذاکره را به زمانی بعد از استخدام، موکول کنید. این می‌تواند یک اشتباه خیلی خطرناک باشد، زیرا نشان می‌دهد در هنگام مذاکره به اندازه کافی توانایی برای بهبود موقعیت خود را ندارید. باید برای بهبود شرایط خود تلاش کنید حتی اگر احساس راحتی در مورد آن ندارید.

مقاله‌های مرتبط:

۷. “سعی کردن”  مانند “آیا می‌توانیم سعی کنیم …؟”

دودی بر این موضوع تاکید دارد که تلاش، یک کلمه منفعلانه است که باعث نادیده گرفتن موضوعات زیادی خواهد شد. گفتن صادقانه یا غیرصادقانه اینکه «ما تلاش خواهیم کرد» ممکن است راحت باشد. احتمالا مصاحبه‌کنندگان در پاسخ به در خواست حقوق شما چنین می‌گویند: «ما تلاش خود را کردیم اما این کار انجام نشد». از آن‌ها نخواهید که برای انجام کاری تلاش کنند. در عوض از کلمات مثبت بیشتری استفاده کنید، مانند «من اینگونه راحت‌تر هستم».

۸. “بیشتر”، مثل جمله “من بیشتر می‌خواهم …”

این کلمه به نظر یک کلمه شمارشی است؛ زیرا شما مذاکره می‌کنید تا دستمزد بیشتری به دست بیاورید، با این حال در مذاکرات موفقیت آمیز، به وفور استفاده می‌شود. به‌جای استفاده از این جمله، بر حقوق بیشتر یا مرخصی بیشتر تمرکز کنید و وقت خود را روی یک مورد به‌خصوص صرف کنید.

هنگام مذاکره، خیال‌پردازی نکنید. به این سوال که «چه حقوقی را مد نظر دارید» با ارقام نجومی و تخیلی جواب ندهید.

مصاحبه کاری

۹. “می‌خواهم”

در نهایت، کلمه «من‌ می‌خواهم» می‌تواند مذاکرات را به شکل بدی پیش ببرد. استفاده از این کلمه می‌تواند تمام بنیاد مذاکره برای دریافت حقوق بیشتر یا داشتن شایستگی لازم برای گرفتن حقوق بیشتر را، نابود کند. در مذاکره از واقعیات و اسناد استفاده کنید و یک مذاکره قانع کننده داشته باشید. با چاپ و ارائه‌ی فرم حقوقی و مزایای شخصی خود شروع کنید و ارزش و مقدار خود را بدانید. حقوق پایه خود را مطابق با قوانین کاری تعیین کنید.

دودی اینگونه ادامه می‌دهد که:

شما نه تنها در مورد موارد بسیار مهم بلکه در مورد هر آنچه که می‌خواهید، اجازه صحبت دارید. یا می‌توانید در مورد وظایف و اهداف شرکت و هر آنچه در مورد شرکت نمی‌دانید، صحبت کنید. روی نیازهای شرکت و نحوه‌ای که شما می‌توانید به آن کمک کنید تمرکز کرده تا آن‌ها به طور واضح ارزش شما را درک کنند و برای جبران کمبودهای دستمزد اقدام کنند.

جاش دودی، نویسنده و کارآفرینی است که به مردم کمک می‌کند تا درآمد بیشتری داشته باشند. افراد می‌توانند با تکنیک‌های ساده‌ای که او مدیریت می‌کند، به درآمد بیشتری دست پیدا کنند. کتاب «مذاکره حقوقی بی پروا» نوشته‌ی او، به مردم کمک می‌کند تا در مصاحبه‌های شغلی و مذاکرات حقوق و دستمزد موفق شوند.


گزارش‌های اخیر حاکی از آن است که سامسونگ می‌خواهد یک گوشی مخصوص بازی را با پردازنده‌ی گرافیکی اختصاصی سری S در آینده‌ای نزدیک معرفی کند.

سه ماه پیش در شایعه‌ای اعلام شد که سامسونگ در حال کار روی گوشی مخصوص بازی است. از آن زمان تاکنون شاهد انتشار اخبار بسیار کمی در این رابطه بوده‌ایم. گوشی‌های مخصوص بازی مدتی است که به محصولاتی نسبتا مهم در بازار تبدیل شده‌اند و اگر شایعات حقیقت داشته باشند، کره‌ای‌ها نیز در صدد آن هستند تا در بازار این محصولات، قدعلم کنند.

گفته می‌شود که گوشی گیمینگ سامسونگ هم‌اکنون مراحل اولیه‌ی توسعه‌ی خود را سپری می‌کند و کره‌ای‌ها احتمالا در این دستگاه از پردازنده‌ی گرافیکی اختصاصی سری S استفاده خواهند کرد. این پردازنده که از آن به S-GPU یاد می‌شود، قرار است به‌صورت اختصاصی توسط Samsung تولید شود و فقط در دستگاه‌های این شرکت مورد استفاده قرار گیرد. گفتنی است که شایعه‌ی جدید منتشرشده در شبکه‌ی اجتماعی چینی ویبو هم مجددا به ساخت گوشی مخصوص بازی سامسونگ دامن زده است. 

نخستین‌بار، چند سال پیش بود که شاهد انتشار شایعاتی مبنی بر ساخت پردازنده‌ی گرافیکی اختصاصی موبایلی توسط سامسونگ بودیم. کره‌ای‌ها مدتی پس از آن شایعه، در سال ۲۰۱۵ توافقنامه‌ای را برای استفاده از GPUهای آرم در پردازنده‌های سری اکسینوس با این شرکت امضا کردند. گفته می‌شود که همین اتفاق، بانی اصلی تاخیر در روند ساخت پردازنده‌ی گرافیکی اختصاصی سامسونگ بوده است.

گلکسی نوت 9 سامسونگ / Samsung Galaxy Note 9

گلکسی نوت ۹ سامسونگ

اوایل سال ۲۰۱۸ بود که گزارشی جدید مبنی بر تمایل سامسونگ برای ادامه‌ی روند ساخت پردازنده‌ی گرافیکی اختصاصی در اینترنت منتشر شد. پس از این ماجرا، تحلیلگران اعلام کردند که این پردازنده‌ی گرافیکی به‌احتمال زیاد، عملکردی استثنایی از خود نشان خواهد داد. گفته می‌شود که روند طراحی و تولید این GPU به دکتر چیِن-پینگ لو (از شناخته‌شده‌ترین کارشناسان صنعت گرافیک) سپرده شده است. اخیرا تحلیلگری مدعی شده که احتمالا پردازنده‌ی گرافیکی اختصاصی سامسونگ، قدرتی معادل پردازنده‌ی گرافیکی اختصاصی اپل (که گفته می‌شود این شرکت کار روی آن را آغاز کرده است) خواهد داشت.

یک گوشی مخصوص بازی بدون شک ضمن داشتن مشخصات فنی رده‌بالا (در حد پرچم‌داران)، لازم است از پردازنده‌ی گرافیکی قدرتمندی بهره بگیرد. کره‌ای‌ها به‌احتمال زیاد ابتدا در گوشی‌های میان‌رده‌ی خود از پردازنده‌ی گرافیکی S-GPU استفاده خواهند کرد تا از دیدگاه مردم نسبت به آن مطلع شوند. 

تا لحظه‌ی نگارش این خبر، جزئيات بیشتری در رابطه با گوشی مخصوص بازی سامسونگ منتشر نشده است. 


 وانت آریسان، پژو ۲۰۶، رانا، پژو ۴۰۵، سمند، سورن، دنا و پژو پارس بنزینی، یک‌شنبه ۲۹ مهرماه ساعت ۱۰ صبح، پیش‌فروش می‌شوند.

شرکت ایران‌خودرو جدیدترین شرایط پیش فروش محصولات خود را اعلام کرد. در این طرح که از روز یکشنبه مورخ ۲۹ مهر ۱۳۹۷ اجرا می‌شود خودرو‌هایی نظیر وانت آریسان، پژو ۲۰۶، رانا، پژو ۴۰۵، سمند، سورن، دنا و پژو پارس بنزینی برای پیش‌فروش عرضه می‌شود. برای مشتریانی که در طرح مشارکت در تولید، قصد تحویل خودرو را در دی و بهمن ۱۳۹۸ داشته باشند، سود مشارکت ۱۷ درصد و سود انصراف ۱۵ درصد در نظر گرفته شده است.

همچنین مشتریانی که تحویل خودروهایشان طبق قرارداد برای اسفند ۱۳۹۸ باشد، از سود مشارکت ۱۸ درصد و سود انصراف ۱۶ درصد بهرهمند می‌شوند. افرادی هم که تحویل خودروهایشان برای فروردین ۱۳۹۹ است، سود مشارکت ۱۹ درصد و سود انصراف ۱۷ درصد برایشان محاسبه می‌شود.

برای ثبت‌نام در این مرحله پیش فروش مشارکت در تولید ایران خودرو، به حداقل پیش پرداخت ۱۵ میلیون و ۹۰۰ هزار تومانی (وانت آریسان) نیاز است و حداکثر این میزان ۲۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان برای خودروی دنا است.

بدیهی است که در این طرح فروش مانند ماه‌های گذشته، امکان خرید خودرو با هر کد ملی تنها یک دستگاه خواهد بود و مشتریان این دوره نباید قوانینی چون عدم خرید خودروها در ماه‌های گذشته از سایپا و ایران خودرو، دارا بودن سن بالای ۱۸ سال و سایر شرایط را نقض کنند. طبق این بخشنامه قیمت خودروها بر اساس معیار موعد تحویل با مشتریان محاسبه می‌شود. 

 

در بروزرسانی جدید، شرایط پیش فروش محصولاتی مانند سمند LX سال، پژو پارس سال، پژو 206، پژو 405، دانگ فنگ H30 کراس، رانا، دنا و پژو 207 برای تحویل در شهریور، مهر و آبان ماه ۹۸ اعلام شد؛ این شرایط در جداول زیر بروزرسانی شده است.

قیمت و شرایط فروش سمند

smand سمند

نام محصول قیمت کارخانه قیمت بازار آزاد شرایط فروش

 سمند EF7 . دوگانه سوز – کد ۲۹۱۱۶

٣٦,٦١٦,٠٠٠ ٥٢,٠٠٠,٠٠٠

 سمند EF7 . کد ۲۹۲۱۲ ٣٤,٣٣٨,٠٠٠ ٤٨,٥٠٠,٠٠٠

  سمند سورن ELX سال . کد ۵۷۵۱۱ ٤١,١٢٨,٠٠٠ ٥٨,٠٠٠,٠٠٠

 سمند سورن ELX جدید توربو . کد ۵۸۲۰۲

٤٢,٩٤١,٠٠٠
٧٣,٥٠٠,٠٠٠

سمند LX سال

٣٣,٥٣٥,٠٠٠ ٤٩,٥٠٠,٠٠٠

سمند LX سال

٣٣,٥٣٥,٠٠٠ ٣٥,٠٠٠,٠٠٠

سمند سورن ELX جدید موتور EF7  ٤٢,٩٤١,٠٠٠ ٧٣,٥٠٠,٠٠٠

سمند LX ٣٣,٥٣٥,٠٠٠ ٥٨,٥٠٠,٠٠٠

  پیش پرداخت ۱۶ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان با سود مشارکت ۱۹ و سود انصراف ۱٧ درصد، تحویل شهریور، مهر و آبان ۹۸

سمند سورن ELX  ٤١,١٢٨,٠٠٠ ٧٥,٠٠٠,٠٠٠

 پیش پرداخت ۲۱ میلیون و ٥۰۰ هزار تومان با سود مشارکت ۱۹ و سود انصراف ۱٧ درصد، تحویل شهریور، مهر و آبان ۹۸

قیمت و شرایط فروش دنا

دنا پلاس

نام محصول قیمت کارخانه قیمت بازار آزاد شرایط فروش
دنا ٤٦,٩٨٩,٠٠٠ ٧٦,٠٠٠,٠٠٠ پیش پرداخت ۲٣ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان با سود مشارکت ۱۹ و سود انصراف ۱٧ درصد، تحویل مهر ۹۸  

قیمت و شرایط فروش رانا

رانا

نام محصول قیمت کارخانه قیمت بازار آزاد شرایط فروش
رانا LX
٣٩,٥٠٩,٠٠٠ ٦٨,٠٠٠,٠٠٠

رانا LX ٣٩,٥٠٩,٠٠٠ ٦٨,٠٠٠,٠٠٠

رانا LX ٣٩,٥٠٩,٠٠٠ ٦٨,٠٠٠,٠٠٠

رانا LX ٣٩,٥٠٩,٠٠٠ ٦٨,٠٠٠,٠٠٠

  پیش پرداخت ۱۹ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان با سود مشارکت ۱۹ و سود انصراف ۱٧ درصد، تحویل شهریور، مهر و آبان ۹۸

قیمت و شرایط فروش پژو 207i

پژو 207

نام محصول قیمت کارخانه قیمت بازار آزاد شرایط فروش
پژو 207 دنده دستی ٤٧,١٣٠,٠٠٠ ٧٤,٠٠٠,٠٠٠

پژو 207 دنده دستی

٤٧,١٣٠,٠٠٠ ٧٤,٠٠٠,٠٠٠

پژو ۲۰۷ جدید – اتوماتیک ٥٤,٣٦٤,٠٠٠ ٨٨,٠٠٠,٠٠٠

قیمت و شرایط فروش پژو 206

پزو ۲۰۶

نام محصول قیمت کارخانه قیمت بازار آزاد شرایط فروش
پژو ۲۰۶ تیپ ۲ – کد ۲۶۰۲۸ ٣٦,٢٨٦,٠٠٠ ٥٢,٥٠٠,٠٠٠

پژو ۲۰۶ تیپ ۵ -کد ۲۶۸۱۵ ٤١,٩٤٢,٠٠٠ ٦١,٠٠٠,٠٠٠

پژو ۲۰۶ تیپ ۵ -کد ۲۶۸۱۵ ٤١,٩٤٢,٠٠٠ ٦١,٠٠٠,٠٠٠

پژو ۲۰۶ تیپ ۲ ٣٦,٢٨٦,٠٠٠ ٥٢,٥٠٠,٠٠٠
پژو ۲۰۶ تیپ ۲ ٣٦,٢٨٦,٠٠٠ ٥٢,٥٠٠,٠٠٠
پژو ۲۰۶ معمولی   پیش پرداخت ۱۸ میلیون و ۱۵۰ هزار تومان با سود مشارکت ۱۹ و سود انصراف ۱٧ درصد، تحویل مهر و آبان ۹۸، دارای بیمه شخص ثالث

قیمت و شرایط فروش پژو پارس

پژو پارس

نام محصول قیمت کارخانه قیمت بازار آزاد شرایط فروش

  پژو پارس LX با موتور  TU5 کد ۲۸۵۱۵

٤٢,٦٦٢,٠٠٠ ٦٨,٥٠٠,٠٠٠

پژو پارس سال کد ۲۸۲۲۹ ٤٠,٧٧٤,٠٠٠ ٦٣,٠٠٠,٠٠٠

پژو پارس سال ٤٠,٧٧٤,٠٠٠ ٦٣,٠٠٠,٠٠٠

پژو پارس ٤٠,٧٧٤,٠٠٠ ٦٣,٠٠٠,٠٠٠ پیش پرداخت ۲۰ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان با سود مشارکت ۱۹ و سود انصراف ۱٧ درصد، تحویل آبان ۹۸  
پژو پارس LX – کد ۲۸۵۱۳ ٤٢,٤٨١,٠٠٠ ٦٧,٥٠٠,٠٠٠

 پژو پارس اتوماتیک . TU5

٥٤,٨٠٢,٠٠٠ ٧٩,٧٠٠,٠٠٠

قیمت و شرایط فروش پژو 405

پژو ۴۰۵

نام محصول قیمت کارخانه قیمت بازار آزاد شرایط فروش

  پژو 405 بنزینی (SLX)

٣٥,١٠٥,٠٠٠ ٦١,٠٠٠,٠٠٠

  پژو 405 بنزینی (GLX) ٣٢,٩٤٤,٠٠٠ ٥٦,٥٠٠,٠٠٠

پژو 405 بنزینی (SLX) با موتور TU5 ٣٥,١٠٥,٠٠٠ ٦١,٠٠٠,٠٠٠

 پیش پرداخت ۱۷ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان با سود مشارکت ۱۹ و سود انصراف ۱٧ درصد، تحویل شهریور، مهر و آبان ۹۸

پژو 405 بنزینی (GLX) ٣٢,٩٤٤,٠٠٠ ٥٦,٥٠٠,٠٠٠

  پیش پرداخت ۱۶ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان با سود مشارکت ۱۹ و سود انصراف ۱٧ درصد، تحویل شهریور، مهر و آبان ۹۸

قیمت و شرایط فروش هایما S7

هایما

نام محصول قیمت کارخانه قیمت بازار آزاد شرایط فروش

 هایما اس 7 توربو ( S7 ) اتوماتیک

١٠٤,٣١١,٠٠٠ ١٦٨,٠٠٠,٠٠٠

قیمت و شرایط فروش دانگ فنگ اچ 30 کراس

دانگ فنگ

اچ سی کراس؛ مشخصات فنی، قیمت و هر آنچه باید بدانید

نام محصول قیمت کارخانه قیمت بازار آزاد شرایط فروش
دانگ فنگ اچ ۳۰ کراس – اتوماتیک ٥٠,٠٠٠,٠٠٠ ٨٤,٠٠٠,٠٠٠
دانگ فنگ اچ ۳۰ کراس ٥٠,٠٠٠,٠٠٠ ٨٤,٠٠٠,٠٠٠
دانگ فنگ اچ ۳۰ کراس  ٥٠,٠٠٠,٠٠٠ ٨٤,٠٠٠,٠٠٠
دانگ فنگ اچ ۳۰ کراس ٥٠,٠٠٠,٠٠٠ ٨٤,٠٠٠,٠٠٠

قیمت و شرایط فروش وانت آریسان

وانت آریسان

نام محصول قیمت کارخانه قیمت بازار آزاد شرایط فروش
وانت آریسان دوگانه سوز ٣١,٧٨٦,٠٠٠ ٣٥,٠٠٠,٠٠٠ پیش پرداخت ۱۵ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان با سود مشارکت 17 تا 18 درصد برای با سود انصراف 15 تا 16 درصد؛ تحویل دی، بهمن و اسفند ۹٨

بروزرسانی در تاریخ ۲٨ مهر ماه ۱۳۹۷


تولیدکنندگان گوشی‌های اندرویدی از این پس برای کسب مجوز استفاده از اپلیکیشن‌های گوگل در اروپا، ملزم به پرداخت ۴۰ دلار به ازای هر دستگاه خواهند بود.

براساس اسنادی که به‌ دست خبرگزاری ورج رسیده است؛ تولیدکنندگان اندرویدی برای قرار دادن گوگل‌پلی استور و دیگر اپلیکیشن‌های موبایل گوگل در دستگاه‌هایشان در اروپا باید مبلغ نسبتا بالایی را به این شرکت پرداخت کنند. یک فهرست محرمانه از هزینه‌ها نشان می‌دهد، بهایی که شرکت‌ها باید برای نصب مجموعه برنامه‌های «خدمات موبایل گوگل» (شامل گوگل‌ پلی استور) پرداخت کنند، ۴۰ دلار به ازای هر دستگاه است. این هزینه‌ی تازه در هر کشور و بسته به نوع دستگاه تغییر می‌کند و برای دستگاه‌هایی اعمال خواهد شد که از روز ۱۲ بهمن ۱۳۹۷ (اول فوریه‌ی ۲۰۱۹) و پس از آن فعال می‌شوند.

ظاهرا تولیدکنندگان گوشی، ملزم به تقبل این هزینه‌ی تازه نخواهند بود؛ زیرا براساس اعلام منبعی آگاه، گوگل جهت پوشش دادن برخی یا تمام هزینه‌های صدور مجوز به شرکت‌هایی که قصد نصب مرورگر کروم و اپلیکیشن جستجوی گوگل را روی دستگاه‌هایشان دارند، قراردادهای جداگانه‌ای ارائه می‌دهد. گوگل تا این لحظه نسبت به این خبر واکنشی نشان نداده است.

مقاله‌ی مرتبط:

شرایط صدور مجوز گوگل تا انتهای ماه جاری در اروپا تغییر خواهد کرد؛ زیرا براساس حکم کمیسیون اروپا، این شرکت نباید تولیدکنندگان گوشی را به قرار دادن مرورگر کروم و اپلیکیشن جستجوی گوگل به همراه باقی مجموعه اپلیکشن‌های خود ملزم کند. گوگل در بیانیه‌های عمومی خود نسبت به نحوه‌ی پی‌ریزی دقیق هزینه‌های جدید صدور مجوز شفاف‌سازی لازم را انجام نداده بود؛ اما اسناد تازه نشان می‌دهند که قرارداد با تولیدکنندگان اتحادیه‌ی اروپا براساس کشور و تراکم پیکسلی دستگاه‌ها دسته‌بندی خواهد شد.

براین اساس، کشورهای اتحادیه‌ی اروپا به سه سطح تقسیم خواهند شد و در این میان بریتانیا، سوئد، آلمان، نروژ و هلند باید بالاترین هزینه را پرداخت کنند. براساس اسناد قیمت‌گذاری، در این کشورها یک دستگاه با تراکم پیکسلی بالاتر از ۵۰۰ پیکسل در هر اینچ، برای دریافت مجوز مجموعه اپلیکیشن‌های گوگل باید ۴۰ دلار هزینه پرداخت کند. دستگاه‌های بین ۴۰۰ تا ۵۰۰ پیکسل در هر اینچ ملزم به پرداخت ۲۰ دلار هزینه خواهند بود و دستگاه‌های زیر ۴۰۰ پیکسل در هر اینچ نیز باید تنها ۱۰ دلار پرداخت کنند. این هزینه در برخی از کشورها برای گوشی‌های پایین‌رده می‌تواند به مقدار اندک ۲.۵ دلار برای هر دستگاه برسد.

هنوز مشخص نیست که چرا تراکم پیکسلی، عامل اصلی برای قیمت‌گذاری تعیین شده است.؛ اما از آنجایی که دستگاه‌های با تراکم پیکسلی بالاتر معمولا بهای بیشتری دارند، این خصوصیت احتمالا به نیابت از قیمت کلی دستگاه انتخاب شده است. به‌عنوان مثال، تراکم پیکسلی گلکسی اس ۹، گوشی پرچمدار سامسونگ برابر با ۵۷۰ پیکسل در هر اینچ است. تبلت‌ها با قیمت‌گذاری کاملا متفاوتی روبه‌رو خواهند شد و هزینه‌ی پرداختی برای آن‌ها که ۲۰ دلار به ازای هر دستگاه است، به‌طور یکنواخت در تمام کشورها اعمال می‌شود. این احتمال وجود دارد که برخی از تولیدکنندگان بتوانند به مذاکره بر سر امضای قراردادهای جداگانه‌ای بپردازند؛ اما براساس اعلام منبعی آشنا، بعید است که تفاوت قابل توجه‌ای بین آن‌ها به‌وجود بیاید.

Google

تولیدکنندگانی که مرورگر کروم را به‌صورت پیش‌نصب روی دستگاه‌هایشان قرار نمی‌دهند، احتمالا درآمد جستجو از این مرورگر را که از مدت‌ها پیش محرکی برای ترجیح گوگل و اپلیکیشن‌هایش بوده است، از دست می‌دهند. براساس توافقنامه‌ی جدید، گوگل سهم درآمد جستجو را برای دستگاه‌هایی که کروم را پیش‌نصب نکرده و در داک صفحه‌ی خانگی قرار نداده‌اند، پرداخت نخواهد کرد. در این توافقنامه آمده است:

اگر شرکت تصمیم بگیرد که مرورگر گوگل کروم را در داک اپلیکیشن دستگاه(‌های) واجد شرایط عرضه‌شده در منطقه‌ی اقتصادی اروپا قرار ندهد، مستحق دریافت هیچ بخشی از درآمد به‌دست آمده از گوگل کروم نخواهد بود.

حکم کمیسیون اروپا به صراحت گوگل را ملزم به مطالبه‌ی هزینه‌های صدور مجوز نمی‌کند؛ اما این شرکت باید بسته‌ی سنتی اپلیکیشن‌های خود را از هم مجزا کند. بنابر حکم دادگاه، گوگل با قرار دادن گوگل به عنوان موتور پیش‌فرض جستجو و مرورگر کروم در اندروید، خلاقیت و نوآوری را سرکوب می‌کند و فرصت‌ها را برای امضای قراردادهای بهتر پیرامون مرورگرهای پیش‌نصب‌شده و موتورهای جستجو از تولیدکنندگان دستگاه می‌گیرد. این حکم که در تیر (ژوئیه) به تصویب رسید، جریمه‌ای ۵ میلیارد دلاری نیز برای گوگل به همراه داشت؛ با این حال، اقدامات جداسازی پیش‌رو از اهمیت بسیار بیشتری برخوردار خواهند بود. کمیسیون اروپا به جداسازی اپلیکیشن‌های گوگل از سیستم‌عامل اندروید به‌عنوان شیوه‌ای برای افزایش رقابت نگاه می‌کند؛ اقدامی که می‌تواند قیمت‌های پایین‌تر یا افزوده شدن انتخاب‌های بیشتر را برای مصرف‌کنندگان به‌ دنبال داشته باشد.

Google Apps

مرورگر کروم و جستجوی گوگل از جمله منابع درآمد گوگل محسوب می‌شوند و این شرکت اکنون با فقدان آن‌ها در بسته‌بندی اپلیکیشن‌هایش باید هزینه‌ی استفاده از آن‌ها را به ازای هر دستگاه مطالبه کند. اگر شرکت‌های سازنده‌ی گوشی یا تبلت مایل به افزودن هر کدام از اپلیکیشن‌های گوگل به دستگاه‌هایشان باشند، باید هزینه‌ی آن را پرداخت کنند و سپس تصمیم بگیرند که به‌منظور بازگرداندن برخی از هزینه‌ها، قراردادی دیگر را برای استفاده از مرورگر و موتور جستجوی جداگانه با گوگل به امضا برسانند یا خیر. از آنجایی که پلی‌ استور گوگل یکی از مکان‌هایی است که بخش عمده‌ی اپلیکیشن‌های اندروید در آن توزیع شده‌اند، اغلب شرکت‌ها احتمالا به نوعی با گوگل به توافق خواهند رسید. اگر شرکت‌ها خواهان فیسبوک، اینستاگرام، اسنپ‌چت و دیگر اپلیکیشن‌های مطرح اندروید در دستگاه‌هایشان هستند، پرداخت هزینه به گوگل آسان‌ترین راه محسوب می‌شود.

منتقدان، حکم کمیسیون اروپا را هزینه‌ی تازه‌ای می‌دانند که پرداخت آن بر دوش مصرف‌کنندگان خواهد افتاد. یکی از بزرگ‌ترین نقاط قوت گوگل برای جذب تولیدکنندگان، عدم نیاز به پرداخت هزینه برای اندروید محسوب می‌شد؛ در حالی که رقبای سیستم‌عامل گوگل همچون ویندوزفون از این مزیت بی‌بهره بودند و تولیدکنندگان گوشی باید هزینه‌ی استفاده از آن را به مایکروسافت پرداخت می‌کردند. اکنون که شرکت‌ها در اروپا به ازای هر دستگاه ملزم به پرداخت هزینه هستند، احتمال بسیار زیادی وجود دارد که به‌منظور جبران سود از دست‌رفته، قیمت نهایی محصولات را افزایش دهند.

آخرین دیدگاه‌ها

    دسته‌ها